تفاوت tcp و udp چیست ؟

Tcp (پروتکل کنترل انتقال) یک پروتکل ارتباطی اصلی مورد استفاده در شبکه های IP است. پروتکل TCP شامل لایه انتقال از مدل OSI است. TCP ارتباط کرا بود که فابلیل اطمینان با اعتباری را داراست.

با روش اتصال گرا، دو گره از شبکه می توانند مخابره داشته باشند. با استفاده از TCP آنها باید ابتدا پروتکلی یا فرایندی با نام Handshaking (تکان دادن دست) را کامل کرده تا یک اتصال را ایجاد کنند.

زمانی می گوییم که TCP قابلیت اطمینان با اعتباری را فراهم می کند یعنی اینکه TCP شامل مکانیزمی برای خطایابی و تصحیح خطا بین مبدا و مقصد است.

این خصوصیت ازTCP مغایر UDP است که غیراتصال گرا و غیرقابل اعتماد است. پروتکل­های لایه بالاتری که از TCP شامل SMTP, HTTP, NNTP, FTP, TelNet, SSH, LDAP است.

TCP-clouds-UDP-clouds-design-for-fail-and-AWS1

پروتکل دیتاگرام کاربر یا UDP یک بخش از مجموعه پروتکل اینترنت است. با استفاده از آن برنامه ها بر کامپیوترهای مختلف یک شبکه می توانند پیام کوتاه را به شکل یه دیتاگرام به یکدیگر ارسال کنند. UDP می­تواند در شبکه هایی کهTCP به صورت سنتی استفاده می­شود استفاده گردد اما هیچ تعهدی بر اعتبار یا درستی ترتیب داده­ها ندارد. دیتاگرامها ممکن است بدون اطلاع خراب شوند یا به محلی برسد که برایش ارسال نشده بود.

اگرچه با دیدن این فاکتورها UDP به نظر پروتکل مفیدی به نظر نمی­رسد. اما آن راه حل مناسبی برای استقاده در مکانهایی هستند که سرعت مهمتر از قابلیت اطمینان یا اعتماد بوده و اهمیت بیشتر دارد. از آنجایی که UDP سربار چک کردن اینکه داده به مقصد در هر بار ارسال داده را ندارد این مورد از UDP پروتکلی سریعتر و موثرتر می­سازد. این پروتکل اغلب برای برنامه­هایی با اهمیت­دهی بالا به زمان که از بین رفتن داده­ها مقدم­تر از نرسیدن آنها است مورد استفاده قرار می­گیرد.

UDP یک پروتکل بی­مرز است که برای سرورهای سفارش شده در پاسخگویی به درخواست­های کوتاه به تعداد زیادی کلاینت هستند مفید است. در حالیکه TCP بیشتر برای اتصال میان یک سرور و یک کلاینت تنها استفاده می­شود. UDP برای بسته­های انتشاری برای همه Board-casting – که به موجب آن یک بسته برای همه کلاینت های یک شبکه ارسال خواهد گردید- مورد استفاده قرار می گیرد.

UDP نیازی به هیچ مکانیزم کنترل یا دوری از ازدحام شبکه ندارد سایر شکل های مکانیزمهای کنترل مبتنی بر شبکه احتیاج به پیاده سازی دارند تا از جریان بدون اشکال یا ترافیک (رفت و آمد) در یک شبکه مطمئن شوند.

یک راه حل طراحی شده برای به عهده گرفتن این مشکل UDP یا DCCP (پروتکل کنترل تراکم دیتاگرام) که ارزیابی و کنترل ترافیک در شبکه UDP است.

UDP وابسته به لایه انتقال می­باشد. اگرچه تمام میزان ترافیک UDP یک بخش کوچکی از همه ترافیک شبکه است اما تعدادی از کاربردهای کلیدی در لایه بالاتر (لایه کاربردی) شبیه DNS و SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده) از پروتکل UDP استفاده می نمایند.

socketprogramming

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.