تحلیل خوشه ای (کلاستر) چیست؟

به طور عمومی هنگامی که صحبت از کلاستر ها می شود، مقصود فناوری هایی است که از طریق آن کامپیوتر های مختلف با هم با اشتراک قدرت پردازشی هم، بتوانند امور پردازشی را که به آنها محول شده است، انجام دهند. این امور پردازشی همه چیز می تواند باشد. از پردازش های سنگین علمی تا تبدیل فایل های موسیقی و یا رندر کردن جلوه های ویژه فیلم های سینمایی.

 

 

 

معنی لغوی کلاسترینگ یعنی خوشه بندی …کلاسترینگ عبارت است از کار کردن چند سیستم به عنوان یک سیستم واحد به طوریکه بازدهی یک سیستم چند برابر میشود…. کلاسترینگ در زمینه های مختلف با اهداف خاصی مورد استفاده قرار میگیره…من این مفهوم رو در قالب جند مثال عرض میکنم تا هم یه جورایی کاربردش مشخص بشه و هم مفهوم ….
مثلا برای cache server به این صورت است که صفحات در هارد سرورهای مختلف دخیره می شوند و درخواست کلاینت به نزدیکترین سرور می رسد حال اگر این سرور مشغول بود این درخواست به سرور بعدی می رود یا اصلا ممکن است سایت مورد نظر در آن سرور نباشد به این ترتیب سرور اول کلاینت را به سروری هدایت می کند که حاوی این صفحه باشد بدین ترتیب هم حجم هارد را چند برابر کرده ایم و هم سرعت بازیابی صفحه چند برابر شده است.
– بحث کلاسترینگ بر روی سرورها به این مفهوم است که گروهی از سرورها باهم یک برنامه خاصی رو اجرا میکنند که هر سرور به عنوان یک خوشه بخشی از کاررو انجام میده که نتیجه آن سرعت بالای اجرا می باشد زیرا بار محاسباتی بین این سرورها توزیع میشه که اصطلاحا بهش load balancing میگن علاوه بر این مزیت دیگه ای که درحضور چندسرور وکلاسترینگ وجود داره اینه که اگر یه سرور از کار بیفته دیگر سرورها باید به درخواستها پاسخ بدن که به این عمل failover گفته میشه. اکثر وب سرورها از این ساختار استفاده میکنند چون تعداد requst های آنها بالاست.
سرویس کلاسترینگ بیشتر برای سازمان و شرکتهایی به کار میرود که برنامه ی آنها تحت هر شرایطی باید اجرا شود و در حالت اجرا باقی بماند حتی زمانی که یکی از سرورها از سرویس خارج شده باشد. سرورهای کلاستر بیشتر برای برنامه هایی به کار میروند که مدت زمان زیادی را در حافظه میمانند و یا تعویض داده ی بیشتری را انجام میدهند که به آنها Stateful Applications گفته میشود که میتوان سرورهای بانک اطلاعاتی نظیر Microsoft SQL یا سرورهای ایمیل مایکروسافت را نام برد.

 

 

ورود به OpenMosix

OpenMosix قابلیت های کلاستر سازی را به هسته لینوکس اضافه می کند، بنابراین هر پروسه استاندارد لینوکس قادر خواهد بود تا از مزایای منابع کلاستر استفاده نماید. با استفاده از تکنیک های موازنه بار تطبیقی پردازش های در حال اجرا بر روی یک گره از کلاستر قادرند تا بطور نامحسوس به یک گره دیگر از کلاستر مهاجرت کرده و بتوانند سریعتر اجرا شوند. بدلیل اینکه OpenMosix بطور کاملا نامحسوس عمل می کند، پردازش هایی که از یک گره به گره دیگر مهاجرت می کنند، حتی نمی توانند و لازم هم نیست بدانند که در یک ماشین دیگر در حال اجرا هستند.

نامحسوس بودن OpenMosix به این معنی است که برای استفاده از مزایای موازنه، نیاز به برنامه نویسی خاص نیست. یک نصب پیش گزیده OpenMosix به طور خودکار پردازش ها را به بهترین گروه منتقل خواهد کرد. این قابلیت OpenMosix را تبدیل به یک راه حل کلاستر سازی می کند که می تواند برای بخش عظیمی از برنامه ها مفید باشد.

OpenMosix قادر است نا پروسه های استاندارد GNU/Linux رابین گره های کلاستر بدون مشکل مهاجرت دهد. در صورتی که یک برنامه کاربردی تعداد زیادی زیر پروسه داشته باشد، آنگاه OpenMosix قادر است تا هر یک از آنها را به یک گره مناسب در کلاستر منتقل کند. شما می توانید از قابلیت حتی در برنامه های کاربردی که دارای زیر پروسه نیستند نیز استفاده کنید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.